Marmaris Turgut Mahallesi Piramit Mezar

Marmaris İlçesi, Turgut Köyü’nde bulunan Piramit Mezar Hydas Antik Kenti Sınırları içerisinde bulunmaktadır. Piramit Mezar Türkiye’deki tek Piramit Mezar olarak kayıtlara geçmiş, İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.06.1990 tarih ve 1390 sayılı kararı ile Kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

Turgut Mahallesi’nde yaşayan halkın türbe sandığı ve yıllarca “Çağ Baba” adı ile günümüze kadar ulaşan yapının, M.Ö. 3’üncü yüzyılda savaşçı Diagoras ve eşi Aristomakha için yapılan piramit mezar olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkarıldı.

Yıllarca türbe sanılarak ziyaret edilen, adaklar adanan piramit mezar, kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki bir tepede yer alıyor. Bulunduğu bölgenin hakim bir noktasında kayalıkların üzerinde inşa edilen ve geniş bir alanı yüksekten gören mezara, yaklaşık 10 dakikalık bir tırmanışla ulaşılabiliyor.

Yapılan incelemelerde bir çok tarihi eserin maruz kaldığı gibi, yapının defineciler tarafından talan edildiği belirlendi. Definecilerin sadece mezarın taban kısmını kazmadıkları, kapısının iç tarafında bulunan bazı taşları aldıkları ve duvarına da zarar verdikleri gözlendi.

Mezar Akropolün Kuzeyinde, Vadi tabanından yaklaşık 35 metre yükseklikte bulunmaktadır. Vadiden ulaşılması zor kayalık, bir yükselti üzerinde kuruludur. Mezarın güney tarafındaki küçük bir terastan daha büyük bir terasa çıkan bir merdiven bulunmaktadır. Mezar odasının duvar örgüsü kaba işlenmiş poligonal taşlardan oluşmaktadır. Uç noktası düzeltilmiş, dik piramit biçimindeki bir çatı, kübik mezar yapısının tavanını örtmektedir. Mezar yapısı kireçli beyaz bir sıva ile kaplıdır. Piramidin tabanındaki pervaz üzerinde, dört oturan aslan izine rastlanmıştır. 

“TÜRKİYE’DEKİ TEK PİRAMİT MEZAR”

Yüksekliği yaklaşık 6 metre, içi ise 3 metrekare olan, tavanı kubbe şeklindeki piramit mezarın yazıtında eski Yunanca şu ifadeler yer alıyor:

“Siz beyaz dişli hayvanlar, her zaman size öngörülen yerde kalın. Çünkü ben en yukarıda her şeyi gözetleyeceğim ki hiçbir korkak adam gelip de mezara zarar vermesin. Çünkü bu, savaşta ölen Diagoras isimli bir adamın ve örnek çocuklar yetiştirmesiyle kocasına sadakat anlayışıyla herkesten üstün, babasının Aristomakha olarak isimlendirdiği tanrılarla kıyaslanası karısının mezarıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu