Marmaris’te Çamur Yağmuru

Marmaris’te yağmur ile birlikte saatte 28 km yi bulan rüzgar çamur yağmasına neden oldu.

Marmaris ilçesinde şiddetli rüzgarın taşıdığı tozlar yağmurla birleşince yağmurun etkisi çamura dönüştü. Bu olay meteorolojik olarak toz taşınımı diye de adlandırılmakta olup halk arasında ‘Çamur Yağmuru’ olarak nitelendirilmektedir. Park halinde araçların aşırı derecede kirlenmesiyle daha da çok fark edilen kirlilik şaşkınlığa neden oldu. 

Oto yıkama işletmelerinin Covid-19 virüsü nedeniyle Evde Kal çağrılarına uymaları ve işletmelerin kapalı olması dolayısı ile araç sahipleri araçlarını kendileri temizlemek zorunda kaldı.

Endişe edecek bir durumun söz konusu olmamakla birlikte bu yağış biçiminin bir diğer etkisi de araç kullananlara zaman zaman zor anlar yaşatmaktadır. Zeminin yağan çamurdan dolayı daha da kaygan olmasından dolayı fren mesafeleri uzamaktadır. Aşırı hızlı araç kullanmamalı hız sınırlamalarına riayet edilmelidir.

İlçemizdeki tüm sürücülerin bu durumu dikkate alması kazaları büyük ölçüde engelleyecektir.

Meteoroloi Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre Çarşamba ve Perşembe günü rüzgarın kuvvetinin 34 km yi bulması ve yağmurun hafif sağanak yağışlı olarak devam etmesi ile aynı şiddetle çamur yağmuru olarak devam etmesi bekleniyor. Cuma gününden itibaren hava sıcaklıkların artması Pazar gününe kadar 25 dereceyi bulması yağışların ilçemizi terk etmesi beklenmektedir.

Çamur yağmuru nedir?

Şiddetli rüzgar sayesinde havalanan kum ve toz zerreciklerinin denizlere savrulması  veya gökte bulunan yağmur bulutu içinde yağmuru çamura dönüştürmesi sonucunda oluşmaktadır.

Rüzgarın savurduğu kumlar ve tozlar denize gitmesi halinde denizi de çamura çevirmekte, denizin de sıcaklık artışı ile buharlaşma işlemi sonucunda çamur da buharlaşıyor. Buharlaşan çamurda yağış ile beraber yeryüzüne inip çamur yağışına sebep olur.

Çamur yağmurunun zararları nelerdir?

KOAH, astım ve kalp hastalarında hastalığa bağlı atakları tetikleme ihtimali bulunmaktadır. Sağlıklı insanlarında açık havada spor yapmaları durumunda onları da etkilemekte olan bu durumda dikkatli olunmalı ve bu ortamlarda yapılan egzersizlerden kaçınılmalıdır. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona (Covid-19) virüsünün bu durumda şiddetinin arttırıp arttırmayacağı ile ilgili bilim insanları net bir bilgi vermemekte olup  maskesiz dolaşmamakta fayda bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu