Turizm ve Konaklama’nın Seyrini Değiştirecek Program

Kültür Bakanlığı Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin sona ermesinden sonraki döneme hazırlık yapmak amacıyla yüksek hijyen ve güvenlik beklentilerini karşılamak için turizm ile alakalı olarak otel, motel, pansiyon, seyahat işletmeleri gibi tüm turizm işletmeleri için önce çalışanların güvenliği ve daha sonra tüketicilerin güvenliğini sağlayıp virüsün bulaşmasını önlemek için yeni önlemlerini açıkladı.

Sertifika kriterleri;

Bu önlemler kapsamında oluşturulacak kriterler 4 ana başlıktan oluşmaktadır.

 1. Yolcu sağlığı ve güvenliği
 2. Çalışan sağlığı ve güvenliği
 3. Tesislerde alınan önlemler
 4. Ulaşım araçlarında alınan önlemler

Salgının yayılmasını önlemek üzere konaklama ve yeme-içme tesislerinde alınması gereken önlemlerden yolculuk sırasında alınması gereken tüm önlemler bu kapsamda bildirilmiştir.

Yolcu sağlığı ve güvenliği kısmı yurt dışından gelen yolcuların Türkiye’ye giriş yapmalarından çıkış yapacakları zamana kadar uygulanması gereken önlemlerin, yurt içi seyahat edecek olan yolcuların seyahat firmalarını kullanması sırasındaki önlemlerin tamamını, çalışan sağlığı ve güvenliği kısmı yeme içme alanlarından ulaşımdan konaklamaya kadar çalışan tüm görevli personelin sağlık kontrollerinin düzenli yapılmasını kapsamaktadır.

Tesislerde alınan önlemler kısmı söz konusu süreçte konaklama ve yeme-içme işletmelerinin alması gereken önlemlerle ilgili sertifikasyon sürecini kapsamaktadır. Ulaşım araçlarında alınan önlemler ise hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşım araçlarında belirlenen tedbir ve düzenlemeleri içermektedir.

Bu belirtilen tedbirlerin en başında otellerin sağlıklı turizm sertifikasyonu alabilmeleri için izolasyon alanları ve odaları oluşturma şartı gelmekte olup uygulanacak diğer başlıklar aşağıdaki gibi belirlenmiştir;

 • Turistik işletmeler, ulusal veya uluslararası hijyen ve temizlik malzemesi tedarikçisi kuruluş iş birliğinde, Bakanlıkça belirlenen kurum veya kuruluş tarafından yapılacak denetim sonucunda belirlenen şartları taşımaları halinde belgeyi alabilecek.
 • İşletmeler bu süreci yönetmek için bir yönetici görevlendirmeleri ve tüm departmanlarına yönelik protokoller hazırlamalı, çalışanlara eğitimler verilmeli; hijyen, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe konusunda tüm personelin etkin çalışma yürütmesi bekleniyor.
 • Misafirin otele girişinden izolasyonuna kadar farklı başlıklar altında bulunan tüm kriterleri yerine getirerek b sertifikayı alabilecek.
 • Hijyen uygulamalarını belirten protokoller hazırlanacak.
 • Sosyal mesafe planı hazırlanacak.
 • Ortak kullanım alanlarında, resepsiyonlarda alkol bazlı el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak.
 • İşletme bünyesinde çalışan personele bu çalışmalar ile ilgili periyodik eğitimler verilecek.
 • Otel çalışanlarına vücut ısısı ölçümü giriş ve çıkışlarda olmak üzere iki kere yapılacak ve biyometrik yüz tanımları kayıt altına alınacak.
 • Hijyen çalışmaları ile ilgili genel alanlara şemalar asılacak. Bu şemalar en az üç dilde yayınlanacak.
 • Koruyucu kıyafet ve ekipman hazır bulunacak
 • Hasta veya semptomlu olma ihtimali bulunan vaka tespit edilmesi halinde uygulanacak prosüdür ile ilgili eylem planı oluşturulacak ve iligili kişi gerekli tüm kurumlara bildirecek.
 • Tüm misafir ve çalışanların girişte veya konaklama sırasında halsizlik, yüksek ateş, öksürme gibi belirtiler göstermesi halinde tesis personeli tarafından izolasyon alanlarına alınacak, tahliye işlemi sonrası izolasyon alanlarını temizlik şartları belirlenecek ve yapılan uygulamalar kayıt altına alınacak. Bu misafirlerin odalarındaki tüm eşyalar izole edilecek.
 • Misafirin otele tesise giriş işlemleri, sosyal mesafe ile ilgili bilgilendirilmesi, valiz ve eşyaların risk nedeni ile misafir veya belboy tarafından taşınacağına (otel tarafından alınacak kararla belirlenmesi gerekmektedir.) dair bilgi verilmesi için protokol hazırlanması.
 • Yapılacak olan ödemelerden mümkün olduğunca temassız pos cihatları ile veya online olarak yapılması, oda ve havlu kartı gibi materyallerin dezenfekte edilmesi.
 • Odalar her misafir ayrılmasından sonra dezenfekte edilecek bilhassa su ısıtıcıları ve kumandalar sürekli dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 • Odalarda kullanılacak sabun, şampuan, bone, bardak, tabak, çatal, bıçak gibi malzemelerin mümkün olduğunca tek kullanımlık ürünlerden seçilmesi gerekmektedir.
 • Otel yönetimi tarafından mutfaklar için özel hazırlanmış temizlik protokolü yapılacak ve tüm eylemler kayıt altına alınacak. Gıdalar uygun nitelikte ekipmanlar ile üstü kapalı olarak depolanacak.
 • Masalar arasında en az 150 santimetre sandalyeler arasında ise en az 60 santimetre mesafe bırakılacak. Servis ekipmanları, yemek masaları, masa üstü ekipmanları düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilecek. Masalarda tuzluk, biberlik ve peçetelikler tek kullanımlık olarak bulundurulacak.
 • Ortak kullanım alanlarında bulunan çay, kahve, su ve meşrubat otomatları kaldırılacak. Bu tarz içeceklerin misafirlere bir görevli tarafından verilip daha steril hale getirilmesi sağlanacak.
 • Açık büfede bulunan yemeklerin servislerinin bir görevli tarafından servis edilmesi sağlanacak. Eğer görevli tarafından verilmesi tercih edilmeyecekse misafirlerin yemekle direk temasını kaldırmak için bir cam siperlik bulunacak.
 • Havuz değerleri periyodik olarak kayıt altına alınacak ve  havuz suyundaki klor seviyesi açık havuzlarda 1 ila 3 ppm, kapalılalrda ise 1 ila 1,5 ppm değerinde olması istenecektir. Plaj ve havuz çevresindeki tuvalet, soyunma kabinleri, duşlar sık sık dezenfekte ve temizlik işlemleri yapılacak aynı şekilde bu işlemlerde kayıt altına alınacak.
 • Hamam, sauna ve buhar banyosu gibi alanlar en fazla 30 dakika kullanılabilecek bu kullanım sonrası 15 dakika alanların dezenfekte ve temizleme işlemleri yapılması için misafir kabul edilmeyecek. SPA ve masaj odalarında uygun hava kalitesi sağlanacak ve nem oranı sürekli kontrol edilerek uygun hava kalitesi sağlanacak. Tüm bu tesislerde kişi sayısı ortamın metrekaresine göre belirlenecek ve girişlerde misafirler kayıt altına alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu