Amos Antik Kenti’nde sürdürülen kazılarda Athena Tapınağı, gün yüzüne çıkarılıyor

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Turunç Mahallesi’nde bulunan Karia uygarlığının başkenti olarak bilinen Amos Antik Kenti‘nde kazılar sürüyor. Tarihi 2 bin 200 yıl öncesine uzanan ve 73 yıl sonra tekrar kazı çalışması başlatılan Amos Antik Kenti turizme kazandırılacak.

Marmaris Belediyesinin desteğiyle, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü ve Marmaris Ticaret Odasının (MTO) iş birliğinde, Marmaris Müze Müdürlüğü Başkanlığında gerçekleştirilen Amos Antik Kenti’ndeki arkeolojik çalışmalara devam ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan onay sonucunda yüzey araştırması tamamlanan Amos Antik Kenti’nde geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan buluntularla ilgili ikinci araştırma aşamasıyla birlikte kentin bilinmeyen kısımları da keşfediliyor. MSKÜ Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen Amos Antik Kenti sistematik düzenli kazılara bir ay önce başlanırken, Athena Tapınağı gün yüzüne çıkmaya başladı. Yüzey Araştırma Projesi’nde kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mezar odasını kurtarma kazısı, sınır ve yüzey araştırmaları ve yürüyüş parkuru onarımları tamamlanan Amos Antik Kenti’nde tapınağın gün yüzüne çıkarılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu