Marmaris’te yağış sonrası çamurla denizin rengi kahverengi oldu

Marmaris’te, 24 saatte metrekareye 180 kilogram yağmur düşmesinin ardından Marmaris’in çeşitli mahallelerinde meydana gelen sel ve balçık nedeniyle Marmaris Körfezi kızıla dönmesi ilçe yaşayanlarında endişe yarattı.

Marmaris’te önceki gün başlayan ve 36 saat aralıklarla devam eden kuvvetli yağmur nedeniyle denizin rengi, kahverengiye döndü. Yağışla dağ eteklerinden denize çamurlu su taşındı. Orman yangınlarında yok olan ağaçlar nedeniyle toprak ve orman yapısının bozulması nedeniyle yağmurun daha çok sele dönüştü. Etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Bozburun, İçmeler ve Hisarönü ve Siteler mahallelerinde olumsuzluklar yaşandı. Öte yandan yaz aylarında yangının meydana geldiği bazı bölgelerde ağaçların yanmasıyla tepelerden inen yağmur ve kaya parçaları nedeniyle yollar kapandı. Marmaris Belediyesi ekipleri, 24 saat mesai yaparak sıkıntıları bertaraf etmeye çalıştı

Yaşanan bu olumsuzlukların ardından Marmaris Belediyesi  “İtfaiye, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), jandarma ve polis ekipleriyle birlikte gece boyunca sıkıntılı noktalarda konuşlanan ekipler yol kapanması, mazgal temizliği, dere yataklarının kontrolü, ağaç devrilmesi, su baskını gibi olaylara gereken müdahaleyi yaptı. Belediye ekipleri, gündüz de aynı mesaiye devam etti. Gün ağarmasıyla birlikte iş makineleri ile temizlik çalışması yapan ekipler su baskını, meydana gelen evlerde suyun tahliyesi için vatandaşlara yardım etti. Ayrıca yağmurla birlikte gelen yaprak, ağaç dalı, çamurlar da gün boyu temizlendi. Ayrıca Ahu Hetman İlköğretim Okulu’nun bahçesine dolan yağmur suyu da duvar delinerek tahliye edildi” bilgisini verdi.

Marmaris Belediye Başkanımız Mehmet Oktay’ın, “Dün akşam saatlerinden itibaren hem birim müdürlerimiz hem de teknik ekiplerimiz bölgedeydi. Sürekli olarak sıkıntılı noktalar, yaşanan sorunlarla ilgili bilgi aldım. Bazı noktalarda su baskını, yol kapanması gibi sıkıntılar meydana gelse de anında müdahale ederek sorun büyümeden önlendi” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu