Marmaris Kekik Balı

Marmaris’e en az bir kez gitmiş olanların, genellikle denemeden gelmedikleri muhteşem lezzet Marmaris kekik balı, tatilden sonra sofraların vazgeçilmezi haline gelmektedir. İnanılmaz bir lezzeti vardır. Çoğu kişi ilk başta önyargı ile yaklaşarak bu lezzeti denemekten kaçınmaktadır. Yalnız bir kez deneyenlerin vazgeçilmezi olan bu bal, birçok yerde taklitleri olsa da en kaliteli ve lezzetli haliyle Marmaris’te sevenleri ile buluşmayı beklemektedir.

Marmaris kekik balı, özellikle Marmaris’te manzaraya karşı yapılan kahvaltıların vazgeçilmezidir. Hemen hemen her sofraya dahil edilir. Marmaris’te kekik balı bulunmayan bir kahvaltıcıya rastlamak neredeyse mümkün değildir. Ancak o gün çok tüketim olması dolayısıyla bitmişse olmayabilir. Onun dışında Marmaris’e ait bu lezzetin tarifi her sokakta vardır, özellikle yerlileri bol bol tüketmektedir. Şifa niteliği taşıyan bu bal, bağışıklık sisteminin direncini arttırmaktadır. Pek çok hastalığa devadır, grip olan çocuklara bol bol yedirilmelidir.

Marmaris Kekik Balı Nedir?

Marmaris kekik balı, tıpkı Manisa mesir macunu gibi ortaya çıkmış muhteşem bir karışımdır. Enzim içeriği çok yüksek olan bu balın, bal çeşitleri içerisinde özel bir yeri vardır. Herkes tarafından bilinen ve tüketilen bir bal değildir. Saf kekik otundan öz toplayan arılar tarafından üretilmektedir.  Şeffaf bir görünümü vardır, kokusu kekik çiçeği kokusunun neredeyse aynısıdır. Hafif buruk tatlı bir baldır, normal bal gibi şerbet tadında değildir. Diyet yapanlar tarafından da tercih edilir, tatlı isteğini köreltmektedir.

Ege, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinin yüksek kısımlarında üretilen bu balın en lezzetli hali, Ege bölgesinin Marmaris ilçesindedir. Kekik çiçeği çok kısa süreli açan bir çiçektir ve maalesef her yerde açmamaktadır. Dolayısıyla üretimi oldukça azdır, sadece bölge halkına yetecek kadardır. Dışarıdan alanların da diğer ballara oranla daha yüksek meblağlar ödeyerek satın almaları gerekmektedir.

Marmaris Kekik Balı Yararları

Marmaris kekik balı olabildiğince fazla miktarda tüketilmesi gereken bir baldır. İnsan kendini komaya sokacak kadar tüketmemelidir ama günde bir çay kaşığı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Çeşitli karaciğer hastalıklarına, üst solunum yolu rahatsızlıklarına, mide hastalıklarına ve astıma iyi geldiği bilinen bilgiler arasındadır. Özellikle bu hastalıklardan sıkıntı çekenlerin mutlaka tüketmeleri gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu