Marmaris Armutalan

Muğla ile Armutalan arası yaklaşık olarak 57 kilometredir. Kendi aracınız ile Muğla’dan Armutalan’a 1 saatte gidebilirsiniz. Ayrıca; Armutalan’a gidebilmeniz için Marmaris’ in merkezinde bulunan dolmuş veya otobüsleri de kullanabilirsiniz.

Armutalan, Marmaris Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallenin gelişmesinde sahip olduğu coğrafi konum oldukça önemlidir.

Armutalan 1980’li yıllara kadar küçük bir köyken, bölgedeki turizmin gelişmesi ile birlikte hem alan olarak hem de nüfus olarak Türkiye ortalamalarının üzerine çıkmış ve mahalle haline gelmiştir. Armutalan, birçok konaklama tesisini barındırmaktadır. Bundan dolayı turizm önemli bir noktahaline gelmiştir. Yerleşim alanının denize yaklaşan ve Güney – Güneydoğu kesimleri alüvyal bir düzlük yapısına sahiptir.

Armutalan’da Kaç Tane Dere Bulunmaktadır?

Armutalan’da Kaç Tane Dere Bulunmaktadır

Armutalan’ın yerleşim bölgesinde toplamda 11 adet dere bulunmaktadır. Bu derelerin isimleri aşağıdaki gibidir:

 1. Deşderen Deresi
 2. Biber Deresi
 3. Bakla Deresi
 4. Sinam Deresi (Ketenci Oteli’nin yanından denize ulaşılır.)
 5. Hacı Osman Deresi
 6. Kuru Dere
 7. Kuru Dere
 8. Sarı Mehmet Deresi
 9. Söğütlü Deresi
 10. Kuru Dere
 11. İncirli Dere

Bunlara ek olarak Armutalan bölgesinde 3 adet doğal su kaynağı bulunmaktadır. Fakat bu doğal su kaynaklarından sadece birinin suyu içilebilmektedir. Basit rejimli yani mevsimlik olan bu dereler, Marmaris Körfezine dökülür. Düşük bir akıma sahip o derelerde özellikle kış aylarında bu derelerden su aktığı görülmektedir.

Armutalan Ve Çevresi Hangi İklim Türüne Sahiptir?

Armutalan Ve Çevresi Hangi İklim Türüne Sahiptir

Armutalan ve çevresi Akdeniz iklim türüne sahiptir. Yerleşim bölgesinin koşullarına göre şekillenen bir bitki örtüsü vardır. Bu bitki örtüsü çok çeşitli ve zengin bir flora oluşturmaktadır. Buralarda kış ayları aşırı soğuk olmamasından dolayı bitkiler için elverişli bir ortamdır. Yaz ayları ise çok kurak olduğu için kurak mevsimlerde yetişen bitkilerden biri olan makiler bulunmaktadır. Yüksek dağlık alanlarında ise iğne yapraklı ağaçlar yetişmektedir.

Yerleşim alanlarının olduğu bölgelerde çeşitli ağaçlar bulunmaktadır. Bu ağaçlara örnek olarak; Meşe, karaselvi, söğüt ve çam gibi türler gösterilebilir.

Bu iklimde denizin etkisi ve yükseltinin yanı sıra yer şekillerinin uzanışı da çok önemlidir.

Armutalan’da Turizm Sektörü

Armutalan'da Turizm Sektörü

Armutalan Mahallesi turizm sektörü açısından da çok önemlidir. Belde ekonomisinin en önemli geçim kaynağı turizmdir. 2006 verilerine bakıldığı zaman 72 tanesi apart otel, 32 tanesi belediye belgeli otel ve 5 tanesi bakanlık belgeli otel olmak üzere toplam olarak 109 tane konaklama tesisi bulunmaktadır.

Atatürk Meydanı

Armutalanın geniş, bakımlı ve güzel caddelerinin bulunduğu meydanlarından bir olan Atatürk Meydanı’nda Atatürk’ün çocuklara olan sevgisini gösteren bir Atatürk heykeli yer almaktadır. Resmi bayramların halkın da büyük katılımıyla birlikte törenler düzenlenmektedir.

Armut Kafe

Bu kafe daha doğrusu bu güzel park Armutalan Belediyesi’nin hemen arkasında bulunmaktadır. Bu park birçok etkinlikle şölene ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle turistler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra Marmaris’in de en ünlü kafelerinden biri olarak dikkat çeker.

Armutalan Sahili

Armutalan sahili ülkemiz tarafından tanınan ve dünyaca da çok dikkat çeken turistik bir sahildir. Bu sahil kenarında konaklama imkanı için birçok otel bulunmaktadır. Gelen turistler Marmara Körfezi’nin pırıl pırıl denizi ile karşılaşmaktadır.

Armutalan’ın Muhteşem Güzellikteki Evleri

Armutalan’ın Camiavlu Mahallesi, doğayla birleşen muhteşem güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Armutalan’ın diğer mahallelerine oranla bu mahallesi daha sakindir. Örneğin sabah kalkıp evinizin hemen yanında ki ormanda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte parklarda sabah kahvaltıları yapabilirsiniz. Armutalan tatilin, eğlencenin, denizin ve sakinliğin huzuruna konuşabileceğiniz bir tatil bölgesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu