Marmaris Çam Balı

Marmaris’in yine tercih edilen lezzetleri arasında yer alan Marmaris Çam Balı, sağlık için oldukça gerekli ve damak zevki için de oldukça lezzetli bir baldır. Fiyatları çiçek balı ve kekik balı ile kıyaslandığında oldukça uygun olan bu lezzet, ülkenin pek çok yerinde satılmaktadır. Ancak başka bir şehirden tercih edilecekse bile, Marmaris’te üretilen markanın tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü; Marmaris çam balının, daha önce denenmiş lezzetlerin hiçbiri ile benzerlik göstermediği ancak tattıktan sonra anlaşılır.

Marmaris Çam balı, aromasından mıdır bilinmez, bambaşka bir lezzete sahiptir. Yerli halktan bile çok uygun fiyatlara temin edilebilen bu bal, Marmaris’te yapacağınız herhangi bir sabah kahvaltısında mutlaka karşınıza çıkacaktır. Efsane bir lezzeti olduğundan, pek çok kahvaltı mekanı, bu balı çok uygun fiyata müşterilerine satmaktadır. Dolayısıyla bu tarz yerlerden balın alınması ve mümkünse stoklanması tavsiye edilmektedir. Aynı lezzete farklı markaların çam balları ile denk gelmek bir hayli zor olacaktır.

Marmaris Çam Balı Nedir?

Marmaris çam balı, Marmaris’in el değmemiş ulu çam ormanlarından elde edilen çok lezzetli bir baldır. Marmaris haricinde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Ancak nasıl çayın lezzetlisi Rize’de ise, çam balının lezzetlisi de Marmaris’tedir. Pek çok hastalık için şifa niteliği taşıyan bu bal, kıvamı bozulmadan ve en önemlisi donmadan yıllarca bekleyebilir. Marmaris’ten birkaç kutu alıp saklayan kişiler, birkaç yıl Marmaris’e gidemeseler bile, bu balın tüketimine devam edebilir. Bu yüzden stoklanması esastır.

Marmaris çam balı, diğer ballarla pek benzerlik göstermemektedir. Rengi diğer ballardan çok daha koyudur. Dayanıklı ve antiseptik oluşu dolayısıyla tıp ve gıda sektöründe bir katkı maddesi olarak da kullanılabilmektedir. İnsanın hayatı boyunca en az bir kez denemesi gereken bu bal, gerçekten çok lezzetlidir.

Marmaris Çam Balı Yararları

Doğal bir antibiyotik olarak değerlendirilir. Antiseptik özelliği dolayısıyla birçok ilacın içerisinde de yer almaktadır. Günde yalnızca bir çay kaşığı tüketen kişilerin hastalıklara daha az kapıldıkları görülmüştür. İnsan bu balı tüketerek kendisini çeşitli hastalıklardan koruyabilmektedir. Özellikle grip gibi üst solunum yolu hastalıkları için birebirdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu