Marmariste Gezilecek Görülecek Yerler

Marmaris’e tatil için gittiniz ve neler yapmalısınız diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Marmaris, Muğla’nın Bodrum’dan sonra ki en büyük ilçesi ve makalenin başında da söylediğimiz gibi en önemli özelliklerinden birisi, Ege ile Akdeniz’i birbirine bağlayan yerde bulunması onun harika bir konumda olduğu gerçeğini bizlere yansıtıyor. Bu da bize Ege ile Akdeniz’in eşsiz suyunun birleşmesi anlamına geliyor. Evet, tatilin olmazsa olmazı ‘’ Deniz, kum güneş ‘’ … Marmaris’te yapılacak ilk aktivitelerden bir tanesi o eşsiz suyunun içerisinde yüzmek olacaktır. Bu konuda harika plajlar bulunuyor. Sizlere birazda eşsiz güzellikteki plajlardan bahsedelim.

  • Sedir Adası Cleopatra Plajı

Konumu itibarı ile Marmaris’e en yakın konumda bulunan plajlardan bir tanesi. Marmariste gezilecek görülecek yerler arasında en dikkat çeken yerlerden biridir. Yüzmenin dışında tekne turlarının da yaygın olduğu bu plaj gelen ziyaretçilerine unutulmaz bir hatıra bırakıyor. Denizin kumsalla eşsiz buluşması ve güneşin buna eşlik edişi kuşkusuz göz alıcı bir zevki oluşturuyor. Adaya giriş ücretine gelecek olursak kişi başı 20 TL, eğer müze kartınız var ise ücretsiz girebiliyorsunuz.

  • İçmeler Plajı

İçmeler Plajı, genellikle turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bir plaj konumunda. Merkeze ortalama 15 dakika uzaklıkta olan plaja minibüs veya kendi aracınız ile ortalama 10-15 dakika arasında ulaşabilirsiniz. Merkezde bulunan halk, plajına kıyasla daha sakin bir yer olarak görülüyor. Etrafı ağaçlarla çevrilidir. Günübirlik teknelerin rotasında olan bir yer. Diğer plajlara da tekneler aracılığı ile geçiş yapabilirsiniz.

  • Turunç Halk Plajı & Turunç Koyu

Turunç koyu eski bir balıkçı kasabasıdır. Yine diğer plajlar gibi buraya da günübirlik tekne turları ile gelebilirsiniz. Plaj kıyısı fazla uzun olmadığından dolayı genelde tekne turları için kullanılan bir plaj konumunda oluyor. Berrak keskin bir suya sahip yalnız suyu biraz soğuk. Girişleri ücretsiz, şezlongları Kafe veya restoranlardan sipariş vermeniz durumunda kullanabilirsiniz.

  • Marmaris İnce Kum Plajı

Marmaris’in en gözde plajlarından birisi olan İnce kum Plajı, hayatınızda görebileceğiniz nadir plajlardan bir tanesi. Arkası ormanlık alan ile çevrili ve ormanda piknik alanları mevcut. Giriş ve şezlong ücretleri 14 TL. Şezlonga para vermek istemeyenler genelde ormanlık alanı kullanıyor. Plaj içerisinde yemeğe ücret vermek istemeyenler ise kendi yemeklerini getirebiliyor.

  • Bakla Bükü Koyu

Turunç’a bağlı bir diğer harika plaj ise Bakla Bükü Koyu, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı bu koy Turkuaz renginde olan nadir koylardan bir tanesi, günübirlik tekne turlarına katılacaklar buraya uğramadan sakın Marmaris’ten ayrılmasın.

  • Çiftlik Koyu

Marmarislilerin favori yerlerinden biri olan Çiftlik Koyu, etrafında fazla yapılaşma bulunmaması ve bol ormanlık bir alanda olmasından dolayı sakin ve berrak bir alan durumunda. Yapılaşmadan ve kalabalıktan uzakta olmayı isteyenler için harika bir tercih olacaktır. Özel aracınız ile kıvrımlı fakat bol yeşillikli genç ağaçların arasından geçerek geleceğiniz bu yere hayran kalacaksınız.

  • Gebekse Koyu

Gebekse Koyu, deniz suyu bakımından diğer tüm plajlardan ayıran berrak ve tertemiz bir suya sahip. Dalışlar için tercih edilen bu yer. Tercih edilmesinin en büyük etkenlerinden biriside; Yüzerek suyun altının izlenebileceği bir imkan tanıyor olmasıdır. Gerek yüzerek suyun altını izleyebilir, gerekse yürüyerek etrafındaki antik kalıntıları inceleyebilirsiniz. Gebekse’ye doğrudan karayolu bulunmadığı için araç ile gelmeniz mümkün değildir. Ya günü birlik turlar ile gelebilirsiniz ya da Çiftlik Koyu’nda ki tekne ve sandallar ile gelmeniz mümkün. Ayrıca keyifli bir yaya yolu ile de gelebileceğiniz bir yer mevcut.

  • Bördübet Koyu         

Bördübet Koyu, sakinliği ve huzurlu bir havası olması dolayısıyla tercih ediliyor. Ben biraz kafa dinlemek istiyorum, sakin kalmak ve doğayı dinlemek istiyorum diyorsanız aradığınız yer kesinlikle Bördübet Koyu olacaktır. Koyun yakınlarında yerleşim yerleri bulunmasa bile, biraz ilerisinde kamp alanı ve butik oteller mevcut. Ayrıca bu koyda doğa yürüyüşü, trekking, paddle, kano gibi aktiviteler yapmanızda mümkün.

  • Selimiye Koyları

Marmaris’in bir diğer gözbebeklerinden biri olan Selimiye, bugüne dek bozulmadan yapılaşma artmadan gelebilmiş nadir yerlerden bir tanesi. Etrafında fazla ormanlık alan bulunmuyor fakat temiz ve berrak suyu ile göz alıcı bir güzelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Selimiye Koyu, özellikle tekne turu için tercih ediliyor.

Sığliman, Emel Sayın Koyu, Kamelya Adası, Aşk Adası, Bencik Koyu gibi yerleri de gezebileceğiniz tekne turu sizlere unutulmaz bir gezi hatırası bırakacaktır. Özellikle Sığ liman ve Aşk Adası turları kuşkusuz hafızanıza kazınacaktır. Plajlar ve koylar haricinde gezebileceğiniz diğer yerler ise; Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi olmaktadır.

Marmaris’in tarihi değerlerini en iyi şekilde görebileceğiniz ve tarihine tanıklık edebileceğiniz bir yer olan Marmaris Kalesi MÖ 1044 yılında İyonlular tarafından yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde restore edilmiştir. Müzede tarihi değerleri görebilir ve o döneme kadar orada geçen bütün uygarlıklar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kale ayrıca; Hafta içi saat 8.30 – 12.00 ve 13.00 – 17.00 saatleri arasında açık oluyor.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Osmanlı dönemi mimari yapısını en iyi şekilde yansıtan bu yapı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmıştır. Adını Kanuni Sultan Süleyman’ın annesinin adından alan bu kervansaray, dinlenmek için yapılmıştır. O dönemden günümüze kadar hiçbir restorasyon yapılmadan gelmesi de yapının ne kadar dayanıklı olduğunu da gözler önüne sermiştir. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayı’nda turistik eşyalar bulunan dükkânlar ve kafeler ile hizmet vermektedir.

Baca Mağarası

Marmaris berrak ve keskin suyundan dolayı su sporlarının ve su altı fotoğrafçılığının ilgi odağı olmuştur. Bu tür işlere düşkün olan ve tatillere renk katmak amacı ile yapılan gezilerde akıllara ilk gelen yer Baca Mağarası’dır. Dünya çapında bir ilgi odağı olan Baca Mağarası, gelen turistler için de çok önemli bir ilgi odağı olmuştur. Baca Mağarası’nın ilginç yanı ise, 14 metre derinliğe dalış yapılarak 4 metre derinlikten sudan çıkılabiliyor olmasıdır. Bu sebeple de büyük bir şömineye benzetilmektedir. Tatilini dalışla renklendirmek isteyen ziyaretçiler için kaçırılmaması gereken bir yerdir.

Eski Çarşı

Adından da anlaşılacağı üzere Eski Çarşı, Marmaris’in merkezinde bulunan bir çarşıdır. İçerisi; İpek, deri, halı, kumaş gibi tarihi ürünler satan dükkanlar ile doludur. Turistlerin bölgeden hediyelik olarak eşya temini ettiği önemli yerlerden bir tanesidir. Marmaris’in bal ve reçelinin meşhur olması sebebi ile Eski Çarşı’da bal ve reçel ürünleri de satılmaktadır. Nerdeyse aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bu tarihi çarşıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Amos Antik Kenti

Kumlu bük ya da Turunç’a kadar gittiyseniz mutlaka Amos Antik Kenti’ne de uğramalısınız. Tarihi birçok kalıntıyı burada görebilir ve eşsiz manzarasında yürüyüşler yapıp bol bol anı biriktirebilirsiniz. Yürüyüş yapmayı seven birisiyseniz, Turunç’tan 1 saat Kumlu bük’ten yarım saat kadar bir sürede yürüyerek kavuşabilirsiniz.

Marmaris Milli Parkı

Marmaris’e gelip Milli Parkı görmeden gitmemelisiniz. Kelimelerle anlatılmayacak kadar güzel ve eşsiz bir yer. Çam ağaçları arasında bol oksijen kokusu bedeninizi yeniden diriltebilir ve burada aldığınız her nefes can kokacaktır. Güneşin en güzel batışını orada izleyecek, en güzel doğuşunu da yine oradan görebileceksiniz. Denizin en derin yerinin bile dibini görebileceksiniz. Marmaris Milli Parkı mutlaka gitmeniz gereken bir yer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu