Marmaris Kemeraltı

Marmaris denince akla ilk gelen yerlerden birisi kuşkusuz Kemeraltı’dır. Ülkemizin tatil cennetlerinden bir tanesi olan Muğla, gerek büyük bir ormanın içinde olması ile gerek ise Turkuaz renge sahip Ege ve Akdeniz’in birleşim noktasında olması sebebi ile önemli bir yer konumundadır.

 Ege’nin ve Akdeniz’in kesiştiği noktada olması; hem Ege yöresinin hem de Akdeniz yöresinin kültürel özelliklerini barındırmasını sağlamıştır.

Birçok tatil beldesine sahip olmasıyla birlikte bütün beldeleri birbirine bağlayan tekne turları, su sporları, piknik alanları, bisiklet ve yürüyüş alanları, gece hayatı, tarihi yapıları ve daha birçok özelliğe sahip durumdadır.

Ülkemizde her yıl ortalama 2 milyon turistin ev sahipliği yaptığı Muğla, hem yerli halktan hem de gelen turistlerden çok övgü almaktadır.

Marmaris Kemeraltı Yaşam

Kemeraltı’nın en önemli özelliklerinden birisi şehrin tam göbeğinde oluşudur. Sahil bölgesinin en yoğun olduğu yerlerden bir tanesidir. Marmaris’te bulunan Atatürk Caddesi, en yoğun olan sahil hattı Kemeraltı bölgesinde yer almaktadır. Marmaris’in en kalabalık caddelerinin ve işletmelerinin bulunduğu Kemeraltı, birçok gezilecek yere de ev sahipliği yapıyor.

Marmaris’in en önemli yerlerinden birisi olarak görülen Marmaris Kalesi Kemeraltı’nda bulunuyor. Marmaris Kalesi, Marmaris’in tarihini en iyi anlayabileceğiniz yerlerden birisidir. İyonlar tarafından kurulan bir hisarın üzerine Kanuni Sultan Süleyman döneminde restorasyon yapılarak tekrardan hizmete açılmış ve o zamandan günümüze kadar varlığını sürdürmeye devam eden nadir yapılardan biridir.

Özellikle Kemeraltı sahilinden başlayarak Marmaris Kalesi’ne yürüyün. Marmaris’in eşsiz denizini ayaklarınızın altına alarak bu yürüyüşü gerçekleştirin. Yürüyüşünüz sırasında Marmaris’in dar sokaklarından geçerek, tarihi bir mekan olan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesinin adını verdiği Hafsa Sultan Kervansarayı’nıda görme şansına sahip olacaksınız. Bazı bölümleri yıkılmış olan ama ana hattı günümüze kadar hiçbir işlem görmeden gelen bu yapıyı görmenizde fayda var.

Ege ve Akdeniz’in eşsiz bir şekilde buluştuğu Marmaris’te tekne turları yapılmaktadır. Marmaris’in vazgeçilmezlerinden olan tekne turları, birçok sefere tekabül ediyor. İsterseniz sabah tekneye binin ve akşama kadar bütün Marmaris’i dolaşın, isterseniz bir noktadan diğer noktaya kadar gidin. Ücretlerde buna göre değişiklik göstermekte. Eğer Marmaris’e kadar gittiyseniz mutlaka tekne turlarına katılın. Geniş çaplı tekne turları neredeyse bütün tatil koylarını, plajlarını dolanarak keyifli anlar yaşatmaktadır. Yolculuk esnasında eşsiz güzellikte olan denizi seyredecek, o kadar temiz ve berrak olan suyun neredeyse dibinde ki canlıları bile izleyebileceksiniz. Tabi ki bu güzel deniz keyfini gerçekleştirirken, Marmaris’in saklı ormanlarını, antik kentlerini göreceksiniz. Özellikle ada halinde bulunan antik kentlerindeki kalıntıları da görmeye fırsatınız olabilir.

Kemeraltı, Marmaris’in en yoğun olduğu yerlerden olması sebebi ile alışveriş merkezleri, oteller, kafeler, restoranlar ve barlar ile dolu bir yer. Eğer bir arkadaşınızla veya eşinizle gittiyseniz Kemeraltın’da sahildeki balık restoranlarında balık ekmek yemeden sakın oradan ayrılmayın. Özellikle akşam güneşin batmasına yakın bir saatte oraya gidin. Eşsiz günbatımını seyrederken lezzetli balık ekmek yemenin keyfine varın.

Marmaris’te gece hayatları dolu dolu geçer. Eğlence mekanları oldukça fazladır. Barlar, klüpler ve daha birçok gece eğlenebileceğiniz ortam vardır. Her bütçeye uygun klüp veya barlar mevcut. En lüksünden orta hallisine kadar gideceğiniz yere göre değişiyor. Akşam saati gelmesi ile birlikte Marmaris’in ışıl ışıl caddeleri ve sokakları farklı bir kimliğe bürünür. Genelde turistlerin tercih ettiği partiler düzenleniyor, fakat bunlardan herhangi birine siz de katılabilirsiniz. Kimi zaman bu partiler ücretsizde olabiliyor, artık buda şansınıza kalmış. Ben alkol içmem veya o tür ortamlara girmem diyorsanız da eğlenebileceğiniz, güzel vakit geçirebileceğiniz birçok yer mevcut. Sahil kenarında yürümek bunlardan bir tanesidir. Bazı yerlerde sahil kenarlarında eğlenceler düzenleniyor eğer şansınız var ise bunlara da katılabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu