Marmaris’te Nasıl Yaşanır?

Marmaris’te yaşamaya karar veren veya karar aşamasında olan okurlarımız için yol gösterici olacak bir makale hazırlama gereği duyduk. Öncelikle biraz Marmaris’i tanıyalım.

Marmaris, Türkiye’nin batısında kalan Ege bölgesindeki Muğla ilinin bir ilçesidir. Marmaris’in Batısında Kerme Körfezi ve Datça Yarımadası bulunur. Marmaris’in çevresi dağlar ile çevrilidir. Bu dağlarda kısmen de olsa turistik ve spor faaliyetleri yapılmaktadır. Ayrıca Marmaris’te körfezin önünde birçok ada mevcuttur. Bunlar; Adaköy, Sedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası’dır. Marmaris’in en eski yeri ise denize doğru bir tepe üzerinde kurulmuş olan Kale Mahallesidir.

Bunların yanı sıra Marmaris’te Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu sebepten ötürü yazları oldukça sıcak ve kurak olurken kışları ise ılık ve bol yağışlı geçer.

Yaşanılabilirlik konusunda Marmaris, İstanbul’un ardından en çok beğenilen yer olarak bilinmektedir. Ayrıca; On-line seyahat devlerinden biri olan ‘Tri’ları tarafından, İstanbul’un ardından Türkiye’nin en çok beğenilen 2. Tatil yeri seçilmiştir.

Turistlik bakımdan oldukça ilgi odağı olan Marmaris, TURSAB verilerine göre 2019 yılının ilk 9 ayında tam 2 milyon turiste ev sahipliği yaptı. Bu da Marmaris’in ne kadar güzel bir şehir olduğunun kanıtı sayılabilir.

Muğla, turizm bakımından Türkiye’nin en çok tercih edilen turistik bölgelerinden 2 tanesini içerisinde bulundurmasıyla büyük bir ilgi odağı oluyor. Marmaris harici Bodrum gibi turizmin en çok canlı olduğu yerlerden birine sahip olması, Manisa’nın tek güzelliğinin Marmaris olmadığını göstermektedir.

Konumu bakımından Ege’nin bitişi Akdeniz’in başlangıcı olarak sayılan Marmaris, tarımsal açıdan da oldukça bereketli topraklara sahiptir. Bölgede birçok tahıl ürünü yetiştirilmektedir. Bunlara örnek olarak; Arpa, buğday, yulaf, zeytinyağı, burçak, korunga, sudan otu, hayvan pancarı vs gibi ürünler gösterilebilir.

Marmaris’te Fiyatlar     

    

Genel itibarı ile coğrafi bilgilerini, iklim koşullarını verdiğimiz Marmaris’te yaşamak için en önem arz eden bir diğer konu ise fiyat bilgileri olacaktır. Hayatın pahalılığı veya ucuzluğu insan yaşamı açısından bulunduğu konuma doğrudan etki eder. Sizlere olabildiğince her alanda fiyat bilgilerini yansıtmaya çalışacağız.

Ulaşıma örnek verecek olursak, öncelikle şehirlerarası ulaşımda batı bölgesinde bulunduğundan dolayı doğu illerine ve Karadeniz bölgelerine biraz ücret tarifesi konusunda pahalılık bulunuyor. Örneğin Marmaris’ten Adana’ya otobüs ücreti 150 TL, İstanbul’a 180 TL, İzmir’e 60 TL. Marmaris’ten diğer ilçelere otobüs-minibüs ücretlendirmesi ise, 4.75 TL ile – 27.8 TL’ye kadar değişiyor.

Kültürel faaliyetlerde ki fiyatlandırmalardan bazıları ise şöyle:

Marmaris Müzesi giriş ücreti 18 TL

Marmaris Cinepoint Sineması giriş ücreti öğrenci bileti 16 TL, tam bilet 17 TL

Marmaris’te Kiralar

Yaşamak için seçeceğiniz şehrin en önemli şartlarından bir diğeri ise kesinlikle ev kiraları veya fiyatları olacaktır. Detaylı bir şekilde incelemelerde bulunduk ve ortalama fiyatları sizler için derledik.

Marmaris’te,

1+1 ev kirası eşyasız (800-1000)

1+1 ev kirası eşyalı (1000-1500)

2+1 ev kirası eşyalı (1000-2000)

2+1 ev kirası eşyasız (1000-1500)

3+1 ev kirası eşyalı (1500-3000)

3+1 ev kirası eşyasız (1500-2500)

Marmaris’te normal evler haricinde müstakil evler, dubleks evler, tripleks evler de kiralayabiliyorsunuz. Bunlar için fiyatlandırmalar bu şekilde;

1+1 müstakil ev kirası (1400-5000)

2+1 müstakil ev kirası (2000-7000)

3+1 müstakil ev kirası (3000-10000)

Eğer daha kaliteli bir yaşam hayaliniz var ise villada kiralayabilirsiniz. Bu tür evlerde eşyalı veya eşyasız kiralamaların bedeli, bulunduğu konuma, oda sayısına göre, havuz olup olmamasına ve bahçeli veya bahçesiz gibi durumlara göre değişebilmektedir.

Ortalama eşyalı ve bahçeli bir villada kira fiyatları 10 bin TL ila 20 bin TL arasında değişirken; Eşyalı, bahçeli, havuzlu bir villada fiyatlar 20 bin TL ila 50 bin TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu